Navigovaná implantace
Je moderní metoda, která využívá digitální technologie k maximálně přesnému umístění implantátu do čelistní kosti. Zatímco klasická implantace spoléhá na zručnost chirurga a provádí se „volnou rukou“, navigovaná implantace funguje jako jakýsi „GPS“ pro zubní implantát. Lékař předem vytvoří detailní 3D plán a při operaci používá speciální šablonu, která vede vrták přesně podle plánu. Díky tomu se výrazně snižuje riziko lidské chyby – celý zákrok je přesný, bezpečný, trvá kratší dobu a je minimálně invazivní – ve většině případů nemusíme řezat ani šít, z čehož vyplývá menší bolestivost po zákroku a rychlejší rekonvalescence.
V naší ordinaci zavádíme implantáty jihokorejského výrobce Osstem, který je jedním ze světových lídrů v oblasti výroby implantátů.

Jak probíhá navigovaná implantace?

Celý proces navigované implantace začíná pečlivou diagnostikou a plánováním.
Nejprve pacient absolvuje v naší ordinaci digitální otisk zubů a dásní intraorálním skenerem, aby vznikl kompletní 3D model úst a 3D rentgenové vyšetření (CBCT), díky kterému lékař získá trojrozměrný obraz čelistí. CBCT snímek odhalí detailně tvar a objem kosti i polohu důležitých struktur jako jsou nervy v čelisti nebo dutiny (sinusy).
Příprava
Na počítači pak implantolog naplánuje optimální umístění implantátu – zvolí přesné místo, hloubku a úhel zavedení tak, aby se vyhnul nervům či sinusům a zároveň zajistil, že na implantát půjde správně nasadit korunka ve správné funkční i estetické poloze. Jakmile je virtuální plán hotov, objedná se výroba vodicí šablony (též nazývané chirurgická šablona), která je vyrobena s přesností 50µm pomocí 3D tisku a díky tomu precizně dosedne do pacientových úst. Šablona má připravené otvory (vodítka) pro vrtáky v předem stanovených pozicích.


V den zákroku
V den zákroku lékař nasadí tuto šablonu na zuby či dásně pacienta a vrtá skrz vodicí pouzdro šablony – tím má jistotu, že vytváří otvor v kosti pod správným úhlem i ve správné hloubce. Do takto připraveného lůžka pak vloží titanový implantát, což je malý šroubek sloužící jako umělý kořen. Díky preciznímu plánování předem je samotné zavedení implantátu rychlejší a plynulejší než u klasické implantace. Není totiž potřeba během operace improvizovat – vše se odehrává podle připraveného plánu. Ve výsledku navigovaná implantace proběhne velmi přesně a často i méně invazivně (bez nutnosti řezání a šití). Po zhojení se do něj upevní celokeramická korunka, můstek nebo slouží k ukotvení hybridních snímatelných náhrad (protéz).
PRF
Biologický preparát pro lepší hojení po chirurgických zákrocích
V naší ordinaci jsme začali používat novou technologii zvanou A-PRF .
Metoda PRF pracuje s vlastní krví pacienta, která se vrátí zpět do místa chirurgického zákroku bez jakékoli další přísady. Z tohoto důvodu jde o zcela bezpečnou metodu, z níž nemusíte mít žádné obavy – naopak, má řadu benefitů:
- rychlejší hojení
- menší bolest po zákroku
- snížené riziko infekce
- menší pooperační otok
- menší riziko vzniku suchého lůžka po extrakci
- rychlejší průnik krevních kapilár do rány
- menší riziko selhání implantátu


Anglická zkratka PRF (platelet-rich fibrin) označuje „fibrin bohatý na destičky“ nebo „plazmu bohatou na trombocyty“. Jedná se o jakýsi “hojivý koktejl” získaný z žilní krve pacienta (podobně jako u Vašeho praktického lékaře) za použití centrifugy. Získáme tak koncentrát fibrinu, kde je přítomna vysoká koncentrace růstových faktorů. Ty stimulují hojení poškozených tkání, podporují tvorbu kolagenu a nových krevních cév.
PRF se v zubním lékařství nejčastěji používá v těchto případech:
- Implantace zubu
- Extrakce (vytržení) zubu
- Sinus lift (doplnění kosti do čelistní dutiny)
- Parodontální zákroky
- Terapie ústupu dásní
Připravte se již před extrakcí
Uvažujete-li nad náhradou zubu implantátem, je dobré se připravit již před extrakcí (vytržením) zubu, který již zachránit nelze. V některých případech je možné zavést implantát ihned po extrakci zubu.
I v případě, že okamžité zavedení implantátu není možné, je vhodné ránu po extrakci zajistit, aby došlo k co nejmenšímu úbytku kostní tkáně během hojení. K tomu je zapotřebí především šetrná extrakce, řádné vyčištění rány od všech zánětlivých tkání či cizích těles a je vhodné ránu vyplnit koncentrátem fibrinu – PRF – a umělým kostním materiálem pro stabilizaci lůžka po odstranění zubu.
S náhradou chybějícího zubu není dobré příliš otálet. Kost čelisti, která není zatížená žvýkacím tlakem se resorbuje – tedy zmenšuje svůj objem a to může do budoucna představovat komplikace pro zavedení umělého zubního kořene.

Nejčastější dotazy
Ve více než 67 % případů ztráty zubu je nejlepším řešením zubní implantát.
Implantáty jsou právem považovány za nejefektivnější metodu obnovy chrupu a přináší řadu výhod:
- Není třeba brousit zdravé zuby okolo mezery po chybějícím zubu
- Lze je použít na obnovu jakéhokoli zubu
- Implantace řeší částečnou i úplnou ztrátu zubů
- Maximálně bezpečná fixace zubní náhrady
- Vysoká účinnost žvýkání
- Dlouhá životnost (při správné péči)
Implanáty jsou nejčastěji zhotoveny z titanu. Titan je kov, který se v medicíně využívá často pro svoji skvělou biokompatibilitu a hypoalergenitu. Navíc je to materiál velmi pevný a odolný, což zajišťuje dlouhou životnost.
Vhodným pacientem pro implantaci jsou dospělí se zdravými dásněmi, kvalitní kostní tkání (v opačném případě lze řešit augmentací – doplněním kosti) a výbornou hygienou dutiny ústní (před vlastním zákrokem velmi doporučujeme ošetření dentální hygienistkou). Každý případ je zapotřebí individuálně zhodnotit. Je také zapotřebí počítat s vícero návštěvami, následnými pravidelnými kontrolami a důsledným dodržováním hygieny dutiny ústní.
Zavedení zubního implantátu je jedním z nejbezpečnějších stomatochirurgických ošetření, přesto i zde určitá omezení jsou.
Absolutně vyloučena je implantace u pacientů s těžkými celkovými onemocněními, například těžkou formou cukrovky, krevním onemocněním (poruchy srážlivosti) nebo některá onemocnění spojená s poruchami imunity.
Dále v průběhu probíhající onkologické léčby, proběhlé ozařování v oblasti hlavy či krku, u pacientů v transplantačním programu nebo u těhotných žen.
Také při užívání některých druhů léků, z nichž nejzávažnější skupinou jsou bisfosfonáty používané k léčbě těžkých forem osteoporózy a kostních nádorů. Tyto léky mohou způsobit nekrózu čelistních kostí, a vyvolat tak mnohem závažnější následky, než měla samotná ztráta zubů.
Implantace také nebude možná, když nedokážete dostatečně otevřít ústa, jelikož sklon preparace i zavádění implantátu musí být v přesně určeném úhlu.
Relativně vyloučena je implantace:
V místě zamýšlené implantace musí být dostatečné množství kvalitní kosti, což odhalí rentgenologické vyšetření. V případě mírného nedostatku kostní tkáně lze v některých případech pomocí speciálních operačních technik nabídku kosti zvýšit, ale i tyto metody mají své hranice.
Věk: implantaci lze provádět po ukončení růstu.
Paradentóza, kterou je potřeba před vlastním ošetřením stabilizovat, nedostatečná ústní hygiena nebo kouření většího množství cigaret/doutníků.
Většinu pacientů s relativními kontraindikacemi je možné na implantaci předem připravit a ošetření je pak možné.
Zubní implantologie je moderní metoda, ve srovnání s konvenčními způsoby náhrady ztracených zubů nákladnější a není hrazena z prostředků všeobecného zdravotního pojištění. To je ovšem vyváženo mnohými benefity.
Celková cena implantátu včetně korunky se obvykle pohybuje okolo 30.000,-Kč. Je však zapotřebí vždy zohlednit individuální stav, například nutnost augmentace zákrok prodraží. Vždy dostanete cenový návrh a bude jen na Vás, zda zákrok budete chtít podstoupit.
Zavedení implantátu je zákrok minimálně invazivní, pro pacienta méně náročný než extrakce zubu. Výkon je prováděn v lokálním znecitlivění (injekční anestezie), takže není bolestivá.
Po zákroku může pacient bez problémů odejít sám, není třeba doprovod. Po odeznění účinků anestezie se většinou nedostavuje výraznější bolestivost. V případě potřeby je možné užít jakýkoli běžný lék proti bolesti, který Vám vyhovuje. V prvních dvou až třech dnech je vhodné místo, kde byl prováděn zákrok zaledovat. Je na místě dodržovat klidový režim, stravovat se měkkou nedráždivou stravou, jelikož dokousnutí na něco tvrdého může ohrozit zavedený implantát. Je nutné důsledné provádění denní ústní hygieny včetně perfektního čistění zubů a implantátu a dodržovat kontroly dle domluvy s lékařem.
V běžném případě je možné implantáty zatížit zhruba 3 měsíce po zavedení. V této době se provede scan a zhruba do týdne laborant zhotoví korunku. Jiná situace je v případech, kde byla doplňována kost ve větším množství. Zde je na vhojení ponecháván delší časový úsek. S konkrétním časovým horizontem je pacient vždy seznámen při úvodní konzultaci. Po dobu hojení nabízíme možnost opatřit defekt provizoriem, takže pacient nemusí časový úsek nutný k vhojení implantátu zůstat bez zubu.
Zatímco vlastní zub je v kosti upevněn vazivovými vlákny, ve kterých je množství buněk schopných bránit se bakteriím, implantátu tato ochranná bariéra chybí – je vrostlý přímo do kosti. A kost, ačkoliv má také buňky schopné obrany, nemá jich zdaleka tolik. Zánět kolem implantátu – tzv. periimplantitida – postupuje právě pro nízkou obranyschopnost snadno, když se již vytvoří. A proto je tak zásadní výborná hygiena, aby nedocházelo ke kumulaci povlaku a v ní přítomných bakterií a tudíž ani zánětu.
Kouření velmi negativně ovlivňuje prokrvení sliznic a potažmo i kostí čelistí. Z toho vyplývá zhoršené hojení i vyšší riziko infekce – kde je horší prokrvení, je menší přísun živin a i buněk imunitního systému zajišťující obranu proti infekci. Záleží tedy značně na množství vykouřených cigaret (doutníků) za den a jak dlouho již kouříte.
Úspěšnost implantací je dnes udávána při dodržení všech podmínek (velmi důležitá je hygiena dutiny ústní) okolo 98 %. Nevhojení implantátu je většinou způsobeno bakteriální infekcí, která naruší spojení kosti s implantátem.
Na zavedené implantáty se ze zákona vztahuje záruční lhůta 2 roky, v naší ordinaci poskytujeme nadstandardní záruku 7 let.
V rámci záruky Vám v případě odhojení implantátu zavedeného na našem pracovišti bude zdarma zaveden nový.
Tato záruka je podmíněna dodržováním určitých standardů péče o implantáty (viz níže uvedené podmínky).
Záruka je poskytována za dodržení následujících podmínek:
- pravidelné preventivní prohlídky u Vašeho zubního lékaře (2x ročně)
- pravidelná péče dentální hygienistky (2x ročně) nejlépe u nás v ordinaci, v případě, že máte svoji hygienistku, je nutné doložení zpráv z ošetření včetně všech indexů na každoroční kontrole u nás v ordinaci
- 1x za rok kontrola a RTG snímek u nás
- perfektní hygiena dutiny ústní a zcela klidné dásně (PBI méně než 15)
Záruka zaniká:
- při nedodržení podmínek pro uplatnění záruky
- v případě poškození implantátu při úrazu či přetížení
- v případě, že byl implantát, či protetická nástavba na implantátu opravena nebo poškozena zásahem třetí osoby (lékař nebo dentální hygienistka) mimo naše pracoviště
- v případě kompletně vyloučeného implantátu (pro uplatnění záruky u výrobce je nutný rentgenový snímek pro doložení příčiny)
- tuto záruku nemůžeme poskytnout silným kuřákům či u celkových onemocnění vzniklých v době po zavedení implantátu (viz bod Nejčasnější otázky – V jakém případě implantaci nelze provést?)
Již v roce 1965 zavedl Dr. Branemark první funkční titanový implantát svému pacientovi Göstovi Larssonovi, který s implantáty žil více než 40 let. To je důkaz, že moderní zubní implantáty jsou nejen možné, ale také dlouhodobé a spolehlivé. Jejich životnost se počítá na desítky let.
Implantát se po vhojení stává součástí Vašeho organismu a je třeba se o něj starat stejně, jako o kterýkoli jiný zub. Nutné jsou pravidelné RTG kontroly, důsledná hygiena včetně návštěv dentální hygienistky 2x ročně. Životnost implantátů negativně ovlivňuje kouření.