Navigovaná implantace

Je moderní metoda, která využívá digitální technologie k maximálně přesnému umístění implantátu do čelistní kosti. Zatímco klasická implantace spoléhá na zručnost chirurga a provádí se „volnou rukou“, navigovaná implantace funguje jako jakýsi „GPS“ pro zubní implantát. Lékař předem vytvoří detailní 3D plán a při operaci používá speciální šablonu, která vede vrták přesně podle plánu. Díky tomu se výrazně snižuje riziko lidské chyby – celý zákrok je přesný, bezpečný, trvá kratší dobu a je minimálně invazivní – ve většině případů nemusíme řezat ani šít, z čehož vyplývá menší bolestivost po zákroku a rychlejší rekonvalescence.

V naší ordinaci zavádíme implantáty jihokorejského výrobce Osstem, který je jedním ze světových lídrů v oblasti výroby implantátů.

Model zubního implantátu

Jak probíhá navigovaná implantace?

Celý proces navigované implantace začíná pečlivou diagnostikou a plánováním.

Nejprve pacient absolvuje v naší ordinaci digitální otisk zubů a dásní intraorálním skenerem, aby vznikl kompletní 3D model úst a 3D rentgenové vyšetření (CBCT), díky kterému lékař získá trojrozměrný obraz čelistí. CBCT snímek odhalí detailně tvar a objem kosti i polohu důležitých struktur jako jsou nervy v čelisti nebo dutiny (sinusy)​.

Příprava

Na počítači pak implantolog naplánuje optimální umístění implantátu – zvolí přesné místo, hloubku a úhel zavedení tak, aby se vyhnul nervům či sinusům a zároveň zajistil, že na implantát půjde správně nasadit korunka ve správné funkční i estetické poloze. Jakmile je virtuální plán hotov, objedná se výroba vodicí šablony (též nazývané chirurgická šablona), která je vyrobena s přesností 50µm pomocí 3D tisku a díky tomu precizně dosedne do pacientových úst. Šablona má připravené otvory (vodítka) pro vrtáky v předem stanovených pozicích.

V den zákroku

V den zákroku lékař nasadí tuto šablonu na zuby či dásně pacienta a vrtá skrz vodicí pouzdro šablony – tím má jistotu, že vytváří otvor v kosti pod správným úhlem i ve správné hloubce. Do takto připraveného lůžka pak vloží titanový implantát, což je malý šroubek sloužící jako umělý kořen. Díky preciznímu plánování předem je samotné zavedení implantátu rychlejší a plynulejší než u klasické implantace. Není totiž potřeba během operace improvizovat – vše se odehrává podle připraveného plánu. Ve výsledku navigovaná implantace proběhne velmi přesně a často i méně invazivně (bez nutnosti řezání a šití). Po zhojení se do něj upevní celokeramická korunka, můstek nebo slouží k ukotvení hybridních snímatelných náhrad (protéz).

PRF

Biologický preparát pro lepší hojení po chirurgických zákrocích

V naší ordinaci jsme začali používat novou technologii zvanou A-PRF .

Metoda PRF pracuje s vlastní krví pacienta, která se vrátí zpět do místa chirurgického zákroku bez jakékoli další přísady. Z tohoto důvodu jde o zcela bezpečnou metodu, z níž nemusíte mít žádné obavy – naopak, má řadu benefitů:

  • rychlejší hojení
  • menší bolest po zákroku
  • snížené riziko infekce
  • menší pooperační otok
  • menší riziko vzniku suchého lůžka po extrakci
  • rychlejší průnik krevních kapilár do rány
  • menší riziko selhání implantátu

Anglická zkratka PRF (platelet-rich fibrin) označuje „fibrin bohatý na destičky“ nebo „plazmu bohatou na trombocyty“. Jedná se o jakýsi “hojivý koktejl”  získaný z žilní krve pacienta (podobně jako u Vašeho praktického lékaře) za použití centrifugy. Získáme tak koncentrát fibrinu, kde je přítomna vysoká koncentrace růstových faktorů. Ty stimulují hojení poškozených tkání, podporují tvorbu kolagenu a nových krevních cév.

PRF se v zubním lékařství nejčastěji používá v těchto případech:

  • Implantace zubu
  • Extrakce (vytržení) zubu
  • Sinus lift (doplnění kosti do čelistní dutiny)
  • Parodontální zákroky
  • Terapie ústupu dásní

Připravte se již před extrakcí

Uvažujete-li nad náhradou zubu implantátem, je dobré se připravit již před extrakcí (vytržením) zubu, který již zachránit nelze. V některých případech je možné zavést implantát ihned po extrakci zubu.

I v případě, že okamžité zavedení implantátu není možné, je vhodné ránu po extrakci zajistit, aby došlo k co nejmenšímu úbytku kostní tkáně během hojení. K tomu je zapotřebí především šetrná extrakce, řádné vyčištění rány od všech zánětlivých tkání či cizích těles a je vhodné ránu vyplnit koncentrátem fibrinu – PRF –  a umělým kostním materiálem pro stabilizaci lůžka po odstranění zubu.

S náhradou chybějícího zubu není dobré příliš otálet. Kost čelisti, která není zatížená žvýkacím tlakem se resorbuje – tedy zmenšuje svůj objem a to může do budoucna představovat komplikace pro zavedení umělého zubního kořene.

Nejčastější dotazy